tanoreksja, tannoreksja, tannorexia, chorobliwe opalanie, uzależnienie od solarium, solariów, solaria - uzależnienie, tanoreksja, tannoreksja, tannorexia, chorobliwe opalanie, uzależnienie od solarium, solariów, solaria - uzależnienie, dermatolog kraków dermatologia krakowie krakowski choroby skóry skóra leczenie, Leksykon Dermatologii

Nawigacja: dermatozy.plleksykon dermatologiitanoreksja

Tanoreksja, czyli uzależnienie od solarium

Uwaga: ten dokument nie jest aktualizowany. Aktualną wersję hasła znajdziesz na portalu dermatopedia.pl: dermatologiczna encyklopedia, więcej na temat ultrafiolet i fotodermatozy.

Tanoreksja (uzależnienie od solarium) jest nową nazwą, która zdobyła pewną popularność w mediach. Jest to zlepek angielskiego słowa "tan" - opalenizna oraz słowa "anoreksja" - zaburzeń odżywiania na tle patologicznego postrzegania własnej osoby, występującego zwykle u dziewcząt i młodych kobiet. Prawdopodobnie nazwa ta została rozpowszechniona przez BBC w programie na temat nastolatki, która odczuwała przymus korzystania z solarium. Jak każda nowość, tanoreksja wzbudziła spore zainteresowanie wśród telewidzów i czytelników popularnych czasopism. Samo uzależnienie od solarium nie jest zapewne zbyt częste i wymaga psychoterapii, podobnie jak uzależnienie od komputera, telefonu komórkowego, seksu itd. Dyskusja nad częstym chodzeniem do solarium jest o tyle korzystna, że każda okazja jest dobra aby przypomnieć o szkodliwości solarium. Łóżka i kabiny do opalania w solariach emitują promieniowanie ultrafioletowe (z reguły jest to UVA). Właściciele solariów i producenci sprzętu próbują wmówić publiczności, że promieniowanie UVA rzekomo jest bezpieczne, a opaleniznę stymuluje bez efektów ubocznych. Jest to nieprawda i należy podkreślić, że narażenie na UVA w solariach bez wątpienie przyspiesza procesy degeneracji (starzenia) skóry a także sprzyja rozwojowi nowotworów skóry. Korzystanie z solarium jest szkodliwe, ponieważ dawka promieniowania otrzymanego w ciągu życia kumuluje się. Im większa skumulowana dawka promieniowania, tym wyższe ryzyko nowotworu złośliwego skóry.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA), a także międzynarodowe towarzystwa dermatologów oraz onkologów nie mają wątpliwości: korzystanie z solarium jest szkodliwe dla zdrowia!

Opracowanie: dr hab. med. Radosław Śpiewak, specjalista dermatolog, Kraków - umów się na konsultację.

Nawigacja: dermatozy.plleksykon dermatologiitanoreksja

© Radosław Śpiewak, dermatolog, Kraków.
Z niniejszego dokumentu można korzystać wyłącznie na warunkach określonych
w zastrzeżeniu praw autorskich oraz wykluczeniu odpowiedzialności prawnej.
Dokument utworzony 16 października 2006, ostatnia aktualizacja 25 grudnia 2006.
Ta strona jest częścią serwisu dermatozy.pl (kontakt).